Четверг, 25.04.2024, 01:21
САЙТ ТВОРЧЕСКИХ УЧИТЕЛЕЙ КАЗАХСТАНА
Вы вошли как Гость | Группа "Гости"Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта
Категории раздела
Педагогика и психология [8]
ИЗО и черчение [6]
Русский язык и литература [36]
Казахский язык и литература [61]
Иностранные языки [22]
Физика и математика [64]
Химия и биология [25]
История и география [26]
Технология труда и экономика [18]
НВП и физкультура [11]
Музыка и пение [9]
Начальная школа [47]
Внеклассная работа [6]
Самопознание [5]
Информатика [15]
Основы права [1]
Воспитательный час [6]
Доклады [6]
Авторские программы [6]
Работы учеников [2]
Нормативная база [1]
Презентации [10]
Курсы валют
Ежедневные курсы валют в Республике Казахстан
Наш опрос
Кто посещает наш сайт?
Всего ответов: 947
Гости сайта
free counters
Погода
Погода в Казахстане
Форма входа
Главная » Файлы » Казахский язык и литература

Қазақстан рәміздері
28.05.2014, 08:00

1. Сабақтың тақырыбы: Қазақстан рәміздері. 4-сынып.
2.Сабақтың мақсаты:
Білімділік: мәтінді түсініп оқуға, сөздікпен жұмыс істеуге,сөйлемдерге сұрақ қоюға, ілік септігін жаттығу жұмыстары арқылы меңгертіп, көптік жалғауларды қайталау.
Дамытушылық: оқушылардың тіл байлығын, сөздік қорын, ауызекі сөйлеу тілін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды Қазақстан рәміздерін құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа сабақ.
Көрнекілік: Қазақстанның рәміздері, интерактивті тақта.
Сабақтың әдістері:әңгіме, сұрақ- жауап,жаттығу жұмыстары .

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу.
Кезекші рапорты.
Үй тапсырмасын сұрап,қорытындылау.
Жаңа сабақ:
Сөздікпен жұмыс.
Рәміз – символика елтаңба - герб
Ту – флаг әнұран – гимн
Халық - народ тарих – история

Мәтінді түсініп оқып,аудару.

Қазақстан рәміздері
Қазақстанның рәміздері:ту, елтаңба, әнұран. Тудың авторы – Шәкен Ниязбеков. Ту көгілдір түсті.Елтаңбаның авторлары: Жандарбек Мәлібеков және Шота(ман) Уәлиханов.Қазақстан Республикасының Мемлекетік Әнұранының сөзін Жұмекен Нәжімеденов, Нұрсұлтан Назарбаев жазған. Әнұранның әнін Шәмші Қалдаяқов жазған. Ұлттық рәміздер – халықтың тарихы.



1– тапсырма. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақтар қойып жаз.

2– тапсырма. Төмендегі сөздерге ілік септігінің сұрақтарын қойып жаз,көптік жалғауларын жалға.
Берілген сөздер: ту, елтаңба, әнұран, автор.

3 – тапсырма. Диалогті толықтырып, досыңмен оқы.
- Қазақстанның рәміздеріне нелер жатады?
- Қазақстанның рәміздеріне ..... жатады.
- Тудың авторы кім?
- Тудың авторы : ...
- Елтаңбаның авторларын білесің бе?
- Иә, білемін. Олар: ..., ..., .... .
- Әнұранның сөзін кім жазды?
- Әнұранның сөзін жазғандар: ... және ...
- Ал әнін кім жазған?
- Әнін .... жазған.

4– тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқы.

Біздің ту
Айнымайды аспаннан
Біздің тудың бояуы.
Оны халық қашан да
Биікке іліп қояды.
Көк аспанда – қызыл күн,
Көк аспанда – жас қыран.
Естілгендей біздің үн
Сол ғарыштың астынан.
Туымызға жас туған
Біз қарамай өтпейміз.
Сол көк тудың астында
Көгереміз, көктейміз.
( Т.Молдағалие

5– тапсырма. Мәтіннен ілік септігінде тұрған сөздерді теріп жаз.

Жаңа сабақты бекіту:нені білдік,нені үйрендік ?

Үйге тапсырма өлеңді жаттау.
Баға қою.


Сабақтың тақырыбы: Менің отбасым
Сабақтың мақсаты: Білімділік:сөйлемнің түрлерін қайталау.
Дамытушылық: мәтінді түсініп оқуға, мәтінге сұрақ дайындауға,сөйлемдерді сұраулы сөйлемге ауыстыруға,көп нүктенің орнына керекті сөздерді қоюға,оқушылардың тілдік дағдысы мен ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік:оқушыларды өз отбасын құрметтеуге тәрбиелеу.

Әдіс -тәсілдер;сөздікпен жұмыс, мәтінді оқу, сұрақ- қою, жаттығу жұмысы.
Сабақ түрі:жаңа сабақ.
Сабақтың көрнекілігі:отбасы туралы сурет,үлестірмелі кәртішкелер, АКТ
Сабақ барысы; Ұйымдастыру кезеңі.
Сынып белсенділігін арттыру.
Оқушылардың субьективті белсенділігін өзекттендіру.Өткен тақырып бойынша қарама- қарсы сұрақтар.

Жаңа сабақты түсіндіру:
Менің отбасым

1.Мәтінді түсініп оқу,аудару.
Біздің отбасымыз онша үлкен емес. Отбасымызда адам бар. Олар: әкем, шешем, ағам, апам, және мен. Сіңлім, інім жоқ.Менің әкем- дәрігер. Ол егде адам. Шешем мектепте мұғалім. Ол егде адам емес, жас. Апам университетте мұғалім. Ол әлі тұрмыста емес. Ағам – зауытта жұмысшы. Мен оқушымын. Біздің отбасымыз өте тату. Үйіміз қаланың орталығында. Ол бес қабатты үй. Біздің пәтеріміз бесінші қабатта. Пәтерімізде төрт бөлме бар.

Мәтінге сұрақ дайындау

1-тапсырма. Сөйлемді сұраулы сөйлемге ауыстырып жаз.

1. Атам диванда отыр.
2. Әжем қолғап тоқып отыр.
3. Әкем мен шешем теледидар көріп отыр.
4. Біздің отбасымыз қалада (ауылда) тұрады.

2-тапсырма. Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып жазыңдар.

Менің отбасым

Менің отбасымда ... адам бар. Олар: ..., ... , ... , ... , және мен. Сіңлім, інім бар(жоқ).
Менің әкем-... . Анам -... .Ағам -... . Мен- оқушымын. Мен ағамның қарындасымын . Біздің отбасымыз өте тату.

3-тапсырма.1.Синтаксистік талдау.
2.Морфологиялық талдау.
3. Мәтіннен сөз таптарын (зат есім, сын есімді) тап.
Жаңа сабақты бекіту: Отбасы сөзін ассосациялау

ОТБАСЫ


Сабақты қорытындылау:
Рефлексия
Бүгінгі сабақта не білдік?
Баға қою.
Үйге тапсырма:
Отбасы туралы диалог құрастыру,сөйлем түрлеріне мысал келтіру.

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Шымырбаева Мейрамкүл Акимжановна.

Категория: Казахский язык и литература | Добавил: Мейрамкул
Просмотров: 1934 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Время
Большая перемена
Друзья сайта
Бесплатный школьный портал ПроШколу.ру
Учительский портал
Коллеги
Каталог образовательных сайтов
Домашние ремесла
Домашние ремесла
WEB100KZ
Web100kz.com - каталог сайтов
Web-круг друзей
Сайт учителей Казахстана.Все права защищены.При использовании материалов ссылка на //sabak.ucoz.org обязательна © 2024Сделать бесплатный сайт с uCozЯндекс.Метрика