Открытый урок по
английскому языку по теме: "День рождения". 5-й класс
Учитель
английского языка Баймуканов Курмет Каирбекович
Северо-Казахстанская
Область
Тайыншинский
район
КГУ «Горьковская
средняя школа»
Цели урока: развитие навыков монологической речи;
закрепление лексики по теме, развитие навыков аудирования.
Задачи урока: практика в чтении,
говорении; обобщение правил чтения в III типе слога, активизация лексики.
Оборудование: картинки по теме "День
рождения”, карточки с транскрипционными значками, магнитофон, запись песни
"Happy Birthday”.
Ход урока
1. Начало урока. Приветствие. Орг. момент.
2. Беседа о погоде.
Let’s talk about the weather.
Is it frosty today?
Is it snowy today?
Is it cold today?
What season is it now?
What season will be after autumn?
Let’s remember the poem about seasons:
Spring is green
Summer is bright
Autumn is yellow
Winter is white.
3. Фонетическая зарядка.
Three, thirty, thirteen,
thanks.
Reading,
cooking, playing.
She sells seashells by the seashore.
Why do you cry, Willy?
Birthday, perfume, circles, turkeys.
4. Речевая зарядка.
Answer my questions, please.
I like reading English
magazines, and you?
(I like reading Russian
magazines).
I enjoy cooking, and you?
(I enjoy watching TV).
I hate repairing cars and you?
(I hate cooking).
My father likes playing sports
and yours?
My mother likes cooking
Russian dishes, and yours?
5. Проверка домашнего задания.
Практика в чтении (упр. 1, cтр.109, 112)
Обобщение правил чтения III типа слога. (правило стр.109)
Контроль лексики:
·
духи – (perfume)
·
русалки – (mermaids)
·
юбки – ( skirts)
·
рубашки – (shirts)
·
меховое пальто –(a fur coat)
·
Турция – (Turkey)
6. Объявление темы урока.
The topic of our lesson –
"Happy birthday” - "С днём рождения”
7. Ознакомление с новой лексикой.
Соотнесите английское слово и перевод
A cake
·
танцевать
An ice-cream
·
подарок
A parrot
·
мороженое
A present
·
решать кроссворды
To dance
·
попугай
To do puzzles
·
торт
8. Практика в аудировании.
Listen to the text and be
ready to do some tasks.
Look at this picture.
This boy has got a birthday
party today. It is Thursday, 1:30.
His name is Pete. He is 5
today.
He has got many presents: a
parrot, comic books, chocolates, many toys.
Children play games, watch TV,
read comic books, do puzzles, sing songs and dance.
They eat tasty food: roast
beef, fried potatoes, fruits, a cake, ice-cream.
They drink lemonade, orange
juice, a Coke.
Tom enjoys the party.
9. Контроль аудирования (выполнение тестового задания).
1. His name is –
Pete
John
Bob
2. He is – 4, 5, 6
3. His presents –
a perfume
comic books
a fur coat
4. They –
sleep
play games
cook
5. They eat –
frog’s legs
cucumbers
fried potatoes
10. Заполнение диаграммы (the Word-Web)
11. Релаксация. ( песня "С днём рождения”)
Let’s sing a
song "Happy birthday”.
Happy birthday to you
Happy birthday to you
Нappy birthday, dear Pete
Happy birthday to you
Happy birthday to you
I went to the Zoo
I saw a fat monkey
And I thought it was you.
12. Защита проектов. (Ребята
нарисовали подарки, которые они подарили бы Питеру. Это были: попугай, торт,
плюшевый медвежонок, котёнок, туалетная вода, цветы. Каждый ученик рассказал о
своём подарке.)
13. Окончание урока. Подведение итогов.
14. Домашнее задание. (упр.1,
стр.113-выписать новые слова; составить слова на каждую букву из слова "b-i-r-t-h-d-a-y”)
|