Қызылорда облысы, Қармақшы ауданы,
Жосалы кенті
Омар Шораяқұлы атындағы
№ 30 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі
Айғараева Эльмира Мейрамқызы
Математика
1 сынып
Сабақтың тақырыбы: 6 санын қосу және азайту
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:
Оқушыларға 6 қосу және азайту тәсілдерін ұғындыру, қосылғыштардың біреуі 6 болып келген жағдайдағы білімдерін жетілдіру.
Дамытушылық:
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, математика пәніне деген қызығушылықтарын арттыру.
Тәрбиелік:
Оқушыларды тез шешім қабылдай алуға, ұжым болып жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, ана тілі
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік.
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, плакаттар, кеспелер ,сызбалар, кестелер, цифрлар, ойындар, интербелсенді тақта.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі. Балалардың назарын сабаққа аудару.
Психологиялық дайындық жасау.
«1» дегенім- жаман баға, «2» дегенім – нашар баға,
Алады оны жаман бала. Інішегім нашарлама.
«3» дегенім – орта баға, «4» дегенім- жақсы баға,
Сапасы да орта ғана. Алады оны жақсы бала.
«5» дегенім – үздік баға, Оқитын бол үздік ғана.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Сұрақ: – Есеп неше бөліктен тұрады?
Үйге берілген есепті оқиды, есепті талдайды?
Үй тапсырмасын шығарады.
«Сандар сыры» 9- тақ сан, қөршілері 8 бен 10.
5- тақ сан, қөршілері 4 пен 6.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Қызығушылығын ояту.
Ү. Дәптермен жұмыс.
Күннің ретін, сабақтың тақырыбын жазу.
І Ү. Мағынаны тану. Оқулықпен жұмыс.
1 - мысал
Қосылғыштардың бірі 6 болатын қосындыларды жаз.
Азайтқышы 6 болатын айырмаларды жаз, мәндерін тап.
Ү. Сергіту сәті.
Презентацияда көрсетілген іс әрекеттерді қайталайды.
Оқулықпен жұмыс.
2- мысал. Кесіндіні өлшеп, салыстыру керек.
cм > см
см < см
Сұрақтар:
1. Кесінді дегеніміз не?
2. Кесіндінің ұзындығын немен өлшейміз?
3. Ұзындықтың өлшем бірліктерін ата. Оқулықпен жұмыс
№4. Сурет бойынша есептер құрастыру.
а) Ою туралы айту. ( оюдың 400 түрі бар, 4 топқа бөлінеді.)
ә) Оюды нелерден көруге болады? (көрпелерден, сандықтардан)
б) Рәміздердің қайсысында ою бар?
Шарты: - 7 , 3 ою Шешуі: 7+3=10
Сұрағы: - ? ою Жауабы: Барлығы 10 ою.
ХІ. Сабақты бекіту. « Кім жылдам ?»
Сандар құрамын қайталау арқылы сабақты бекіту
Бағалау.
Жиналған сәбіздерін санау арқылы оқушыларды бағалау
ХІІ. Үйге тапсырма: 4- мысал 128- бет.
|