Мектеп:Қарағанды облысы, Бұқар жырау ауданы,
Құрылыс ауылы, Ақжар негізгі мектебі
Мұғалім: Балтабаева Галия Кабдугалиевна
Сынып: 4
Тақырыбы: Көмектес септік.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға көмектес септік атау тұлғадағы сөзге –мен, -бен, -пен жалғаулары жалғану арқылы жасалатынын түсіндіру; көмектес септігіне қойылатын сұрақтармен таныстыру.
Сабақ типі: аралас.
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, топпен жұмыс
Сабақ көрнекілігі:слайд, кесте
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге берейік.
Өйткені көңіл күйіміз жақсы болса қиындықтарды оңай жеңеміз ғой. .
ІІ. Үй тапсырмасы. 73-жаттығу, кесте, ережені жатқа айту
ІІІ. Жаңа сабақ туралы түсінік.
1. Доп арқылы оқушыны ортаға шақыру
Бекзат Қуандықпен доп ойнады. Малика Алишермен доп ойнады.
-Қай септікте бұл балалардың аты?
ол кіммен? (немен?) сұрағына жауап беріп тұр
Бұл – көмектес септіктегі сөз, өйткені
ол сөйлемде тұрлаусыз мүше болып тұр
2.Оқулықпен жұмыс
80- жаттығудағы қарамен жазылған сөздерді талдау арқылы көмектес септік туралы түсінік беруге болады.
а) көмектес септіктегі сөздерді табу
ә) ережені жатқа оқу
б) мысалдар келтіру
3.Дәптерге жазу: күн реті, каллиграфиялық уақыт
Кккк қққққ
Кітап, көмек, керек, қырық, қыс
Көмектес септік? Кіммен? Немен? Кімдермен? Нелермен?
мұғалім+мен, кітап+пен, мұғалім+дер+мен, кітап+тар+пен,
4.Жаңа тақырыпты пысықтау
І топ-81- жаттығу. Сөздерді талдау арқылы көмектес септік туралы түсінік беруге болады. Сөйлем мүшесіне талда
- Мақалдың мағынасы неде?
- Қандай сұраққа жауап береді?
- Зат есімнің қай септіктегі сөздер?
ол кіммен? (немен?) сұрағына жауап беріп тұр
Бұл – көмектес септіктегі сөз, өйткені
ол сөйлемде тұрлаусыз мүше болып тұр
ІІ топ- 82- жаттығу. Адасқан сөздерді өз орындарына қойып, сөйлем құрау
- Қандай сұраққа жауап береді?
- Зат есімнің қай септіктегі сөздер?
ол кіммен? (немен?) сұрағына жауап беріп тұр
Бұл – көмектес септіктегі сөз, өйткені
ол сөйлемде тұрлаусыз мүше болып тұр
ІҮ.Сергіту сәті
І топ- 83 –жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшесіне талдау.
Сөйлем мүшесі Оқушылар сабақты зор ықыласпен тыңдады.
Баяндауыш
тыңдады.
Бастауыш
Оқушылар
Тұрлаусыз мүше
К.с
сабақты зор ықыласпен
ІІ топ- 84-жаттығу.Мәтінді оқып, көмектес септікте тұрған сөздерді табу және оның көмектес септікте екенін дәлелдеу
Сөйлем мүшесіне талда
- Қандай сұраққа жауап береді?
- Зат есімнің қай септіктегі сөздер?
ол кіммен? (немен?) сұрағына жауап беріп тұр
Бұл – көмектес септіктегі сөз, өйткені
ол сөйлемде тұрлаусыз мүше болып тұр
Ү.Өздік жұмыс: Септе .Септік кестені пайдаланып мысал келтіру
І топ- Кім? Сұрағына мысал келтір
ІІ топ- Не? Сұрағына мысал келтір
р\с Септік атауы Сұрақтары Жалғаулары Мысал
1 Атау септік Кім? Не? -
2 Ілік септік Кімнің? Ненің? -ның, -нің, -дың, -дің, -тың, -тің
3 Барыс септік Кімге? Неге? Қайда? -ға,-ге,-қа,-ке
4 Табыс септік Кімді? Нені? -ны,-ні,-ды,-ді,-ты,-ті
5 Жатыс септік Кімде? Неде? -да,-де, -та,-те
6 Шығыс септік Кімнен? Неден? -нан,-нен, -дан,-ден, -тан, -тен
7 Көмектес септік Кіммен? Немен? -мен,-бен,-пен
VІ .Сабақты қорыту.
Ойын: «Орнынды тап» - септе: І топ- сабақ, ІІ топ- білім
Сұраққа жауап беру
VІ.Үйге тапсырма: 85- жаттығу
Бағалау
|