Вторник, 24.12.2024, 03:40
САЙТ ТВОРЧЕСКИХ УЧИТЕЛЕЙ КАЗАХСТАНА
Вы вошли как Гость | Группа "Гости"Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта
Категории раздела
Уроки [284]
Статьи [79]
Презентации [11]
Курсы валют
Ежедневные курсы валют в Республике Казахстан
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 400
Гости сайта
free counters
Погода
Погода в Казахстане
Форма входа
Главная » Статьи » Материалы педагогов » Уроки

біздің пәтеріміз
Біздің пәтеріміз.
Сабақтың мақсаты:
1. Пәтер сөздері туралы кеңінен түснік беру.
2. Есте сақтау, оқу, жазу, ойлау, тындай білу қабілеттерін дамыту.
3. Ұйымшылдыққа, тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілік. Көрнекі сурет.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Әдіс-тәсіл: Түсіндіру, сұрақ- жауап.,дыбыстық ойын
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру:
Амандасу. Сыныпты түгендеу
II. Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушылар жазып келген 6 тапсырманы тексеру.
Менің атым, сенің есімің, оның отбасы, сенің әке-шешең, менің ағам, сенің әжең, оның інісі, менің қарындасым.
Мына сөздердің аудармасын тап.
Ата, Қарындас, отбасы, тату, жақсы көремін, кішкентай інім.
Дедушка, сестренка, семья, дружно, люблю, младший брат.
III. Жаңа сабақ. Біздің пәтеріміз.
Сөздік жұмыс.
Төр- почетное место
Бұрыш- угол
Аумақ- размер
Жайлы- удобно
Жапқыш- покрывало
Ұйықтайтын бөлме- спальная комната
Кіре беріс бөлме- прихожая
Ас үй- кухня
1. Осы сөздердің мағыналарын түсіндіру, аудару.
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
- Мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды
- Оқушылар мұғалімнен кейін дауыстап оқиды.
- Тізбекпен оқиды
3. Жаңа сөздермен сөз тіркесін ойлау.
Жайлы орын, әдемі жапқыш, үлкен ас үй, төрт бұрыш.
4. Сөз тіркесімен сөйлемдер құру.
Дүкеннен әдемі жапқыш сатып алдым.
Біздің ас үй өте үлкен.
Мен өзіме жайлы орын таптым.
5. Жаңа сөздерді дәптерге жазғызу.

IV. Оқулықпен жұмыс . Сурет бойынша 3-4 сөйлем жазу.
1 тапсырма.
Мынау біздің пәтер. Біздің пәтер үлкен, әдемі, жарық, таза. Пәтеріміз үш бөлмелі. Қонақ бөлме, жатын бөлме, ас үй бар. Қонақ бөлмеде қонақ күтеміз. Жатын бөлмеде ұйықтаймыз. Ас бөлмеде ас ішеміз. Маған менің пәтерім өте ұнайды.
V. Сыныпты екі топқа бөлу. Әр топ өз тапсырмасын орындайды. Дайындыққа 4-5 минут уақыт беріледі. Содан кейін әр топтан бір оқушының жауабын тыңдап, бағалау.
I. Топ. Аты кім? Кім неше жаста?
II. Топ Кім қайда тұрады?

I. Топ. Мысалы: Менің атым- Марал. Мен бір мың тоғыз жүз тоқсан бесінші жылы тудым. Мен он үш жастамын.
II. Топ. Мен Қостанай қаласы Абай даңғылы № 25 үйде, №58 пәтерде тұрамын.
VI. Жаттығу жұмысын орындатқызу. Жеке жұмыс.
2 тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, олардың жалғауын жалға.
1) –ның( -нің,-дың,-дің,-тың,-тің) оқушының дәптері, есіктің тұтқасы, орындықтың аяғы, пәтердің нөмері, әжемнің әні.
2) –ға( ге, -қа,-ке-) қағазға жазу, бұрышқа қою, төрге отырғызу.
3) –лар) –лер,-дар- дер-тар-тер) мамандар, бұрыштар, дәптерлер, әжелер.
4) лы) –лі-ды-ді –ты-ті) салмақты, ақылды, білімді.
VII Дыбыстық ойын.
Әр топқа жеке тапсырма беріледі. 1-топ « Ә» 2- топ « Қ» әріптерінен басталатын 10 сөзді бөгелмей айтып шығу керек.
1 топ. « Ә» Мыс.
Әже, әліппе, әтеш, әке, Әмір, әйгілі, әскер, әділқазы,әке, әлдилеу, әлем.
2 топ.»Қ» Мыс
Қалам, қала, қағаз, қасқыр, қар, қабырға, қасық, қой, қант, қоян.
VIII Диолог құрғызу. Оқулықта берілген сұрақтарға жауап беріп, өзара сөйлестіру.
IX Көп нүктенің орнына керекті сөзді жазыңдар.
Керекті сөздер: кітап, есік.
I Менің кітабым Менің есігім
II Сенің кітабың Сенің есігің
II Сіздің кітабыңыз Сіздің есігіңіз
III Оның кітабы. Оның есігі

X Үйге тапсырма. Сөздерді жаттау. Өз пәтері туралы жазып келу.

3 сабақ
Менің достарым.
Сабақтың тақырыбы: Менің достарым.
Сабақтың мақсаты:
1. оқушыларды « достық» деген ұғыммен таныстыру, бір- біріне деген сыпайлық, әдептілік, кішіпейілділік, кешірімдік, адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру.
2. Сөздік қорларын байыту, тіл мәдинетін жетілдіру.
3. Сөлемдерді қатесіз , сауатты ,мағыналы жазуға үйрету.
Сабақтың әдіс- тәсілі: сұрақ-жауап, талдау, сыни тұрғыдан
ойлау
Көрнекіліктер: суреттер
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру.
II. Өткен сабақты қайталау:
Дыбыстық таудаулар жасу:
- тың-тың-тың- достық
- кө-кө-кө- көңіл
- сүй-сүй-сүй- сүйеміз
- міз-міз- міз- сүйеміз
III. Жаңа сабақ Менің достарым
1. Сөздік жұмыс жасау.
Тәулік- сутки
Қоғам- общество
Үлгірмейтін- неуспевающий
Белсене- активно
Маңдай- лоб
Кірпік- ресницы
Сымбатты- симпатичный
Тартымды- привлекательный
Сыйлайды- уважает
Үнемі- постояно
Қайран қалу- восхищаться
Қармақ- удочка
Құрт- черви
Үйірме- кружок

2. Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру.
Мұғалім мәнерлеп оқиды.
Оқушылар сөздерді дауыстап оқиды, тізбекпен оқиды.
3. Жаңа сөдермен сөз тіркесін құрастыру.
Бір тәулік, үлкен қоғам, белсене қатысты, үлкен маңдай, әдемі кірпік.
4. Жаңа сөздерді дәптерге жазғызу.
5. Достық ұғым . Тақтада берілген сызба бойынша жаңа тақырыпты түсіндіру.










Менің достарым








А) Оқушылар тақтадағы сызбаға қарап, жаңа тақырыпты мұқиат тыңдайды. Сызбаны дәптерге көшіріп жазады.

Б) Мәтін бойынша « Қызымыр ойыны»
Ойының шарты:
Оқушылар мәтінді жылдам және мұқиат оқып шығады, сосын сұрақтар құрады. Кім көп сұрақ құрса сол жеңіске жетеді.
Оқушылар кезегімен басқаларға сұрақтар қояды, ал олар қысқа жауап қайтарады. Жауап берушіні жүргізуші көрсетеді. Сонан соң « Қызымыр оқушыны» аңықтайды.

6. Сергіту сәті.
Достарым көп мектепте
Көңілдіміз мектепте
Достықты біз сүйеміз
Бірге күліп жүреміз.

7. Оқулықтағы диологты оқу, өзара сөйлесу.

8. Жаттығу жұмысы. 4- тапсырма. Сөз тіркесін орыс тіліне аудару.

Уақытты үнемдеу- ценнить время.
Егін ору- косить пщеницу
Ауа қысымы- давление воздуха
Уәдесінде тұру- сдержать обещание
Сулы жер- воденное земля
Алатаудың бауырында- в подножие Алатауа.
Көне дәуір- древный век
Дұрыс жауап- правилный ответ
Шөп шабу- косить сено
Үйге бару- идти домой
Институт студенттері- студенты инстетута

9. Бекіту.
Сыныптағы оқушылар екі- екіден отырады. Әр оқушы өз тапсырмасын алады. Дайындыққа 4-5 минут беріледі. Содан кейін оқушылар бір- бірінің тапсырмасын жауап үлгісі бойынша тексереді.

№ 1 тапсырма
1. Сөзді дұрыс аудару
А) әдемі а) характер
Ә) мінез ә) красивый
Б) оқу озаты б) мягкий
В) жұмсау в) отличник учебы

2. Өз досынды әңгімеле

№ 2 тапсырма
1. Сөзді дұрыс аударындар
А) жолдастың а) уважение
Ә) белсене ә) дружбаый
Б) сымбатты б) красивый
В) қадыр қасиет в) активно

2. Өз досынды әңгімеле

Жауап үлгісі № 1
1) - ә
2) – а
3) – в
4) – б
2. Менің досым бар. Оның аты – Жанат.Оның жасы он үште. Ол жетінші сыныпта оқиды. Оның шашы қара, көзі қара, бойы ұзын. Досымның мінезі жұмсақ. Оның ермегі кітап оқу, футбол ойнау.

Жауап үлгісі № 2
1) - ә
2) – в
3) – б
4) – а
2. Менің досым бар. Оның аты – Марал. Оның жасы он үште. Ол жетінші сыныпта оқиды. Оның шашы қара, көзі қоңыр, бойы орта. Досымның мінезі жұмсақ. Оның ермегі би билеу.

10.Үйге: Сөздерді жаттау, 5 тапсырма.
Категория: Уроки | Добавил: 15102005n (10.11.2014) | Автор: Назира Бекова E W
Просмотров: 2438 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Время
Большая перемена
Друзья сайта
Бесплатный школьный портал ПроШколу.ру
Учительский портал
Коллеги
Каталог образовательных сайтов
Домашние ремесла
Домашние ремесла
WEB100KZ
Web100kz.com - каталог сайтов
Web-круг друзей
Сайт учителей Казахстана.Все права защищены.При использовании материалов ссылка на //sabak.ucoz.org обязательна © 2024Сделать бесплатный сайт с uCozЯндекс.Метрика