Ақмола облысы
Бурабай ауданы
Веденовка орта мектебі
Усманова Мадина Махметовна
Сынып: 8 пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: E-mail пошта дегеніміз не?
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:шылау түрлерін, олардың жасалу жолдарын ары қарай пысықтау
Дамытушылық:балаларды достыққа, ұжымдық жұмысқа және мәдени сөйлеуге тәрбиелеу. Көркем, таза жазуға баулу.
Тәрбиелік: Қазақ тілін мақтан тұтуға баулу, қазақша сөйлеуге дағдыландыру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: әңгімелесу, түсіндірме, сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі:Сөздік, оқулық, суреттер,бағалау парағы
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:Сабақта жұмыс жүргізу үшін қалыпты сыртқы жағдайды қамтамасыз ету. Оқушыларды қарым-қатынасқа психологиялық дайындау
-Сәлеметсіңдер ме, балалар!
-Бүгін кім кезекші?
-Сыныпта кім жоқ?
-Қазір қай жыл мезгілі?
-Бүгін нешесі?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: сұрақтарға жауап беру. Гимназ.сынып;Сызбамен жұмыс
III. Жаңа сабақ.
1.Мәтінді окып, сұрақтарға жауап беру. Мәтін бойынша үш деңгейлі тапсырмаларды орындау. (226 бет)
Сөздік жұмысы:
қайта сілтеу - заново указать
желі — сеть
үлестіру — раздавать
ғаламдық - вселенный
нұска - вариант
әдеби норма — литературная норма
2.тапсырма. Мәтін бойынша берілген сөйлемдердін дұрыстығын тексеру.
1) «E-mail» сөзі латын тілінен енген.
2) E-mail — поштанын жазылуы Е. Ваулинаның «Мой компьютер» сөздігінде берілген.
3) Е-майл және е-мэйл деп жазылу әдеби нормаға сәйкес келеді.
4) Егер Еуропада, Америкада және басқа аймақтарда e-mail жазылуы іс жүзінде бірнеше нүсқалы болып келеді.
5) Орыс тілінде түрлі нүсқада қолданыла береді.
3.тапсырма. Сөздерді иайдаланып, электронды пошта туралы әнгімелесіндер.
Электронды байланыс, сайттарды ашу, Интернет желісі, жедел ақпарат, пошта кызметі, хабарлама тасу, жаңа желі.
IV. Бекіту
III деңгей
1. Берілген сұрақтарға жауап беру.
1) Электронды пошта дегеніміз не?
2) «Е-mail» сөзі кай тілден енген?
3) E-mail поштаның жазылуы кай сөздікте берілген?
4) Электронды поштанын хабарлама жіберудің баска жүйелерінен айырмашылығы кандай?
2. Көп нүктенін орнына керекті септік жалғауларын кою.
Хабарлама жіберу... басқа жүйелер... айырмашылығы дамыған жүйе... тәуелсіз карым-қатынастар болып табылады.
II денгей
1.Берілген сөздердін дұрыс аудармасын табу.
Пошта программа
Желі почта
Бағдарлама сеть
2.Сөйлемдегі сүрактарға жауап беру.
(Неде?) дұрыс жазылуы әлі бекітілген жок. Хабарлама жіберудін басқа жүйелерден айырмашылығы дамыған жүйемен (кандай?) қарым- катынастар болып табылады.
I денгей
Берілген мәтіннін мазмұнын айтып беру.
V. Сабақты қорытындылау. : -Нені өттік?
-Нені үйрендік?
-Нені білдік?
VI. Үй тапсырмасы. 4 тапсырма диалогті толықтырып, өзара сөйлесіңдер.
ҮІI. Бағалау
ҮІІI. Рефлексия Оқушылардың көңіл – күй жағдайын, әрекетін оқушы мен мұғалімнің өзара қатынасына жағдай жасау.
|