Батыс Қазақстан облысы
Жәнібек ауданы
Е. Ниетқалиев атындағы жалпы білім беретін мектебі
Джумагалиева Гульмира Алибековна
Бастауыш сынып мұғалімі
Қазақ тілі, 2 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Сан есім
Сабақтың мақсаты: а) Сан есім туралы түсінік беру. Сөйлемнен сан есімді
таба білуге үйрету.
ә) Балаларды кішіпейілділікке, адамгершілікке, адалдық-
қа, ұқыпты болуға тәрбиелеу.
б) Оқушылардың ақыл – ойын, байқағыштық қабілеттерін
каллиграфиясын жетілдіру.Сөздік қорын, күнделікті
сөйлеу тілін дамыту.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі: ауызша, көрнекілік, практикалық, сұрақ-жауап, ойын.
Сабақтың көрнекілігі: «Ойлан!» кестесі, домбыра, киіз үй құрылысы
Пәнаралық байланыс: математика
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен амандасу, оқу құралдарын түгендеу.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
Ережені сұрау. 400 – жаттығу.
III. Жаңа сабақ
- Балалар, біз бүгін зерттеуші болып үйренеміз. Мен сендерді зерттеуші болуға шақырамын. Ал мен ғылыми жетекшілерің боламын. Біз енді сабағымызды математика сабағымен байланыстыра отырып, мынау бір ойынмен сөз табайық.
1
|
2
|
8
|
|
5
|
10
|
8
|
|
6
|
9
|
60
|
Б
|
Е
|
С
|
|
Б
|
О
|
С
|
|
А
|
Т
|
А
|
- Бұл ойынның сырын таптық. Енді мына суретке қарайық.
- Бұл суреттен не көріп тұрсыз? (киіз үй)
- Киіз үй жабдықтарын атап беріңдерші. (шаңырақ, уық, кереге т.б.)
- Енді осы киіз үйдің шаңырағын зерттейік. (зат есім, сан есім, сын есім, етістік)
- Қане, бәріміз ережесін еске түсірейікші.
Сұрақтар:
- Зат есім деген не?
- Зат есім нешеге бөлінеді?
- Зат есімнің сұрақтары.
- Етістік деген не?
- Етістіктің сұрақтары.
- Сын есім деген не?
- Сын есімнің сұрақтары.
Сұрақ – жауап.
- Сен нешінші сыныпта оқисың?
- Сен неше жастасың?
- Нешінші партада отырасың?
- Сыныпта неше оқушы бар?
- Неше терезе бар?
Оқулықпен жұмыс.
401 – жаттығу.
- Екі көзің не үшін керек?
- Жақсыларды көру үшін.
- Екі қолың не үшін керек?
- Елге көмек беру үшін.
- Осы өлеңде қарамен жазылған сөз қайсы? Оған қандай сұрақтар қоямыз? Енді не байқадыңдар? Біз зерттеушілерміз, ал енді кім сан есімнің ережесін айтып береді? (1 – 2 оқушы өз түсінгендері бойынша айтып береді?
Ережемен жұмыс.
- Заттың санын, ретін білдіретін сөздерді сан есім дейміз. Сан есімдерге Қанша? Неше? Нешінші? деген сұрақтар қойылады. Мыс: бес, жеті жүз, екінші, он алтыншы.
Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу.
402 – жаттығу.
Жұмбақты көшіріп жаз, шешуін тап.
Тоғыз белбеу, қос жібек,
- Екі мұрын, бір шүмек. (домбыра)
- Енді математикалық ойын – есепті зерттейік.
Табақта 15 алма,
Қолымда 4 алма.
Барлығын қосқанда,
Болады неше алма?
Екеуін бердім апама,
Екеуін алды атам да.
Екеуін бердім әке-шешеме,
Үшеуін алды інім де.
Нешеуі қалды өзімде?
Ішінен сан есімді табу.
Мақал – мәтелдерден сан есімді табу.
- Жігітке жетпіс өнер де аз.
- Бір күн дәм татқанға – мың күн сәлем.
- Мың қосшыға – бір басшы.
- Ер қаруы – бес қару.
- Елу жылда – ел жаңа.
Мақал – мәтелдерден сан есімдерді табу, мағынасын ашу.
IVЖаңа сабақты қорытындылау.
Сұрақ – жауап:
- Сонымен сан есім дегеніміз не?
- Қандай сұрақтарға жауап береді екен?
- Мысал келтірейікші.
- Кім толық ережесін айтады?
«Жалғастыр» ойыны.
1 – топ сан есім айтса, 2 – топ зат есім тіркеп айтулары керек.
- Міне бүгін өзім үшін үлкен жаңалық аштым. Болашақта сіздерден үлкен әріппен жазылатын нағыз зерттеуші шығады деп ойлаймын. Бұл сіздердің бүгінгі сабаққа белсене қатысып, барлық тапсырмаларды өте жақсы орындағандарыңнан көрініп тұр.
- Енді мына сыр сандықты ашайық. Мұндағы шарларда әріптер жазылған. Сол әріптерден сөз құрастырайық. («Рақмет!» сөзі )
V. Үйге тапсырма. 404 – жаттығу. Ереже жаттау.
VI. Бағалау.
|