Кастуганова Ляззат Курманбековна
Орал қаласы
№26 ОЖББМ
қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Қазақстан Республикасының Елбасы
Мақсаты: Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың өмірі мен қызметі туралы мәлімет беру.
Білімділік- Оқушылардың тыл дамыту мен ой өрісін кеңейту.
Дамытушылық: Оқушылардың жазу, сөйлеу мәдениеттерін қалыптастыра отырып, дұрыс және толық жауап беруге бағыттау, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, топпен жұмыстану дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды Отанын сүюге, мемлекеттік тілді үйреніп, бағалауға, патриоттық сезімдерін оятуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас абақ
Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, әңгімелеу, түсіндіру, іздендірі, ассоциация әдісін қолдану.
Сабақтың көрнекілігі: Елбасы туралы презентация, Қазаұқстан картасы, слайдтар.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі.
- Үй тапсырмасын тексеру
Оқушылар, біз бүгін топқа бөлініп жұмыстанамыз. Әр топ өз басшысын сайлап, бағалау парағын толтырады.
Әр топ өз тақырыптарына әңгіме құрастырады.
- Отан дегеніміз не?
- Мемлекеттік рәміздер.
- Қазақстан астаналары.
Жаңа сабақ .
1. Ассоциация әдісі. ( Ой шақыру)
Бұл адамдар кім? Олар туралы қысқаша мәлімет.
Тоқтар Әубәкіров Нұрсұлтан Назарбаев
Қабанбай батыр Құрманғазы Сағырбаев
Абай Құнанбаев Ыбырай Алтынсарин
Абылай хан Бөгенбай батыр
Бүгінгі сабағымызда біздің ғасырымыздың белгілі өкілімен танысамыз. Елбасы туралы презентация көрсету.
- Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.
Мәтінді түсініп оқу.
Мәтін бойынша әр топ бір- біріне сұрақтар қойып, толық жауап беру.
- Сөздікпен жұмыс.
Мәтіннен жаңа сөз бар тіркестерді оқып шығамын.
1 топ- сөз тіркестерін талдау.
2 топ- сөз тіркестерімен сөйлем құрастыру
3 топ- Жаңа сөздердің синоним, антонимдерін табу.
- Мәтінмен жұмыс ( Түртіп алу стратегиясын қолдану)
1. Мәтінді мәнерлеп оқып шығу. Оқушылар мәтінді оқу барысында өздеріне төмендегідей белгілер қояды.
+ білемін
- мен үшін жаңалық
* мен үшін түсініксіз
? маған белгісіз
2. Оқушылар мәтін бойынша түсініктерін айтады.
3. Топпен жұмыс. Әр топ мәтінді бөліп, орыс тіліне аударады, жоспар құрып, қысқаша әңгімелейді. Жоспарларын дәптерлеріне жазады.
4. Жаңа сабақты бекіту.
Әр топ өз класстерлерін жасап, соны қорғайды.
- Үйге тапсырмасын беру
- Қорытынды.
Мұғалім бағалау паратарын жинап алып, оқушыларды бағалайды.
|